2015 Miss Softball, Class Players of the Year,

All-State Teams, and Coaching Staffs of the Year

Kentucky High School Fast-Pitch Softball

All State is in 3 classes determined by the KHSAA Track and Field Alignment. Miss Softball, All State, and Coaching Staff of the Year are voted on by the KSCA members. Each member votes for his/her own class and may vote for the other 2 classes. These awards will be presented at the East West All Star Series at Ballard High School on Saturday, June 13, 2015 at approximately 12:30 pm or immediately following Game 2 (see East/West All Stars). The awards will be distributed to all those receipients that are in attendance. These players must check-in at the press box (by noon) to have your name announced and receive your award.  If you cannot make it when these awards are to be presented, please make arrangements to pick up the awards this weekend on either Saturday or Sunday at the games (or have someone pick them up for you).  See East/West All Stars for game locations.

2015 Miss Softball

Megan Hensley (Ashland Blazer)

Fastpitch Miss Softball 1995 to Present

 

2015 Class 1A All State

 (bottom one third in enrollment)

Top 10 selections for each team and ties

Class A - 1st Team

Class A – 2nd Team

Class A – Honorable Mention

Amanda Lloyd (Bishop Brossart)

Ashley Orr (Hancock Co.)

Caitlyn Estevez (Jenkins)

Jazzy Howard (Magoffin Co)

Laylee Burchell (Magoffin Co)

Lille Goetz (Owensboro Catholic)

Lindsey Barr (Owensboro Catholic)

Megan Bretz (Nicholas Co)

Morgan Gailor (Holy Cross-Louisville)

Paige Dabney (Campbellsville)

Chelsea Cansle (University Heights)

Christa Brutscher (Holy Cross-Louisville)

Haley Meyers (Newport Central Catholic)

Hannah Leidecker (Livingston Central)

Madison Clark (Butler Co)

Melissa Bartley (Jenkins)

Michaela Roberts (Trimble Co)

Shelby Atzinger (Holy Cross-Louisville)

Sydney Jones (Shelby Valley)

Tiffany Padon (Livingston Central)

Abby Shipley (Presentation)

Alexa Foster (Owensboro Catholic)

Amanda Morgan (Paris)

Chelsea Parrish (Paris)

Jaycie Edwards (Glasgow)

Kristen Schreiber (Newport Central Catholic)

Lexie O’Daniel (University Heights)

Madison Johnson (Raceland)

Shelby Grambell (Owen Co)

Whitney Creech (Jenkins)

Class 1A Player of the Year

Lillie Goetz (Owensboro Catholic)

---------------------------------------------------------------------------------

Class 1A Coaching Staff of the Year

 Holy Cross (Louisville)

 

2015 Class 2A All State

(middle one third in enrollment)

Top 10 selections for each team and ties

Class 2A - 1st Team

Class 2A – 2nd Team

Class 2A – Honorable Mention

Allison Schubert (East Jessamine)

Kandice Green (Bourbon Co)

Kendall Smith (Warren East)

Lora Thompson (Boyd Co)

Megan Hensley (Ashland Paul Blazer)

Montana Fouts (East Carter)

Randi Dae Conway (Union Co)

Sarah Rainwater (East Jessamine)

Shelby Graybill (Highlands)

Taylor Roby (Bullitt East)

Evyn Hendrickson (Union Co)

Hannah James (East Jessamine)

Jaci Babbs (Union Co)

Jami Davis (Harrison Co)

Juliann Kirby (Rockcastle Co)

Kalin Bottoms (Boyle Co)

Katie Gardner (Warren East)

Mackenzie Angel (Estill Co)

Rachelle Fairchild (Johnson Central)

Ryley Whitney (Allen Co. Scottsville)

Shelby Nunn (South Warren)

Sophie Robic (Lexington Catholic)

Ashley Hack (Franklin Co)

Cassie Fultz (Russell)

Ciana Bowen (Lawrence Co)

Kenzi Martin (Boyd Co)

Mahala Saylor (Rockcastle Co)

Mikayla Thompson (Union Co)

Payton Calvert (Warren East)

Sara Hieneman (Russell)

Shelbi Poehlein (Collins)

Sydney Wiard (Franklin Co)

 

 

Class 2A Player of the Year

 Sarah Rainwater (East Jessamine)

---------------------------------------------------------------------------------

Class 2A Coaching Staff of the Year (tie)

  East Jessamine and Union County

 

2015 Class 3A All State

 (top one third in enrollment)

Top 10 selections for each team and ties

Class 3A - 1st Team

Class 3A – 2nd Team

Class 3A – Honorable Mention

Audrey Dodd (McCracken Co)

Bailey Curry (Anderson Co)

Heather Webb (Madisonville North Hopkins)

Hunter Scott (Montgomery Co)

Kaylee Tow (Madisonville North Hopkins)

Kelsey McGuffin (Central Hardin)

Lex Hull (Ballard)

Mallory Peyton (Madisonville North Hopkins)

Megan Arrasmith (Montgomery Co)

Rachel Ayer (Meade Co)

Bailey Vick (McCracken Co)

Brittany Vandeventer (South Laurel)

Caitlin Ferguson (Woodford Co)

Hannah Rodolfi (McCracken Co)

Haylee Smith (Notre Dame)

Jenna Edwards (George Rogers Clark)

Jordan Vorbrink (Mercy)

Kelsee Henson (McCracken Co)

Lauren Johnson (Daviess Co)

Leigh Ellen Thomas (Mercy)

Olivia Suski (Male)

Sydney Vaughn (Madison Central)

Amanda McIver (Male)

Amber Foukes (Eastern)

Bethany Todd (Woodford Co)

Elizabeth Sims (Conner)

Jordan Ison (Scott Co)

Maddy Tabor (Meade Co)

McKenzie Johnson (Muhlenberg Co)

Mia Aldridge (Anderson Co)

Sam Luckett (Scott Co)

Shelby Shanks (Paul Laurence Dunbar)

 

 

Class 3A Player of the Year

 Lex Hull (Ballard)

---------------------------------------------------------------------------------

Class 3A Coaching Staff of the Year

Madisonville North Hopkins

2014 All State Team

2013 All State Team

2012 All State Team

2011 All State Team

2010 All State Team

2009 All State Team

 2008 All State Team

2007 All State Team

2006 All State Team

2005 All State Team

2004 All State Team

2003 All State Team

2002 All State Team

2001 All State Team

2000 All State Team

1999 All State Team

HOME